Perfekcionisms – Tavs draugs vai ienaidnieks? | Liene Uresina
19867
post-template-default,single,single-post,postid-19867,single-format-standard,theme-bridge,woocommerce-no-js,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,columns-3,qode-child-theme-ver-1.0.1,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-4341

Perfekcionisms – Tavs draugs vai ienaidnieks?

Rāmais vējš, ilgi gaidītie saules stari un sniegpulksteņiem pilnie pagalmi vēstī par vasaras tuvošanos. Pirms gada laiskākajiem mēnešiem ir laiks ziemā sakrātās drēbju kupenas atstāt skapja dziļākajā stūrī, nomazgāt uz logiem sakrājušos netīrumus un ar slotu rokās izdejot cauri visai mājai. Laiks pavasara tīrīšanai! 

Tomēr pavasara tīrīšana jāveic ne tikai mājās, bet arī galvā, vai piekrīti? Lai arī cik ļoti negribētos redzēt kā māju, tā arī dzīvi “tīru un kārtīgu”, perfekcionista balstiņa galvā liedz patiesi izbaudīt laiku, kas mums dots. Perfekcionists ir cilvēks, kurš ir neapmierināts ar sevi un citiem, jo padarītais nekad nav gana labs. Ģimenē tas var izpausties kā partnera zāģēšana, nepamatoti konflikti, konstants stress, nemaz nerunājot par to, kādu ietekmi tas atstāj uz bērniem. 

Šeit ir dažas pazīmes, kas liecina, ka Tu esi perfekcionists:

  • Tu prokrastinē un atliec lietas, kamēr nav perfektie apstākļi, lai tās uzsāktu.
  • Tu visu laiku kritizē sevi vai citus, taču tajā pašā laikā Tev ir grūti pieņemt kritiku.
  • Tu centies uzvarēt it visur, pat ja Tev tas nav svarīgi, taču Tev ir grūti pieņemt komplimentus.
  • Tu tērē daudz laika un resursu, lai paveiktu darāmo perfekti, ziedojot savu labsajūtu, jo nekad nešķiet, ka izdarīji gana labu darbu.
  • Tev ir bail izgāzties vai kļūdīties, jo tas nozīmē, ka neizdarīji pietiekami labi, un visi to uzzinās.
  • Tu apzināti izvairies no situācijām, kurās potenciāli varētu atklāties, ka neizdarīji kaut ko perfekti, jo baidies, ka citi Tevi par to nosodīs.

Perfekcionisms negatīvi ietekmē ne tikai Tavas attiecības ar cilvēkiem, bet arī Tavu profesionālo dzīvi un pašsajūtu, turklāt Tu māci arī saviem bērniem nekļūdīties un attīstīt sevī perfekcionismu. Vēl jo vairāk, ja Tu atpazini sevī kādu no minētajām īpašībām, arī Tev, visticamāk, šī vēlme paveikt visu ideāli nāk no bērnības. 

Mēģini atcerēties, kādi bija Tavi vecāki? 

Ja Tevi salīdzināja ar citiem bērniem, tad šobrīd tas izpaužas kā vēlme caur sasniegumiem pierādīt kādam, ka Tu esi pietiekami labs vai pietiekami vērts. 

Ja Tevi ļoti slavēja par panākumiem, bet tikpat daudz arī norādīja uz kļūdām, tas rada bailes no neveiksmes un izgāšanās, kā rezultātā Tu neizmēģini dažādas iespējas un nepiepildi savu potenciālu. 

Ja Tavi vecāki bija šķīrušies, iespējams, Tava zemapziņa padomāja, ka tas ir Tavas vainas dēļ, tāpēc tagad Tev šķiet, ka jādara visu perfekti, lai pasargātu ģimeni. 

Ja Tava māsa vai brālis bija “talantīgāki, labāki, harizmātiskāki”, tas izsauc savstarpēju konkurenci un vēlmi uzvarēt, taču, ja Tu ģimenē biji “talantīgākais, labākais, harizmātiskākais” bērns, tad Tev vienmēr nācās visu izdarīt perfekti, lai noturētu to latiņu. 

Vai pamani likumsakarības? Jau no bērnības daudziem tiek ieprogrammēts, ka jāpaveic lietas perfekti, lai netiktu sāpināti… Un tādā veidā, reizēm pat neapzinoties, mēs nododam šo ziņu arī saviem bērniem.

Kā atbrīvoties no perfekcionisma?

  1. 1
    Maini savu valodu - brīdī, kad pieķer sevi domājam par to, kā izdarīt kaut ko perfekti, nomaini šo jautājumu uz: “Kā es varu uzlabot sevi?”
  2. 2
    Neļauj domām aizkavēt procesu - izdari tagad un uzlabo vēlāk.
  3. 3
    Izmanto rakstīšanu - pieraksti, ko Tu zaudēsi tad, ja atliksi un nerīkosies, un ko Tu iegūsi, ja sasparosies un darīsi?
  4. 4
    Paaugstini iejūtību pret sevi - izdomā mantru, kas Tev palīdzēs, piemēram: “Viss ir kārtībā, mēs visi pieļaujam kļūdas, progresēt lēnāk ir labāk nekā neprogresēt vispār…”
  5. 5
    Izvēlies cilvēkus sev apkārt - nepavadi laiku ar negatīviem cilvēkiem. Ja jūti, ka kāds no tuviniekiem negatīvi ietekmē Tavu enerģiju, atceries, ka vari mīlēt cilvēkus arī no attāluma.
  6. 6
    Sāc apzināti pieļaut mazas kļūdas - nebaidies atstāt māju nedaudz nekārtīgu vai pateikt cilvēkiem, ka nevarēsi paveikt prasīto laikā. Mēs visi esam tikai cilvēki un visi varam būt “neperfekti”.
  7. 7
    Fokusējies uz procesu - neuzstādi nekādas ekspektācijas vai negaidi perfektos rezultātus un izdari ko tādu, ko jau sen vēlējies paveikt, bet atliki, jo nebija “ideālie apstākļi”.

Atceries, ka nekas šajā pasaulē nav perfekts! Pat skaistākajai rozei ir ērkšķi un veiksmīgākajam cilvēkam reizēm sāp galva. Taču tas neliedz izbaudīt tos skaistos, “neperfektos” mirkļus, ko dzīve mums sniedz, vai ne?

10 Comments
  • Ineta
    Posted at 09:16h, 13 April Reply

    Oi, šis stāsts ir par mani. Lasu un domāju, vai tiešām drīkst būt tā, ka kaut ko izdaru ne līdz galam, ka paveicu to pavirši. Nu nav man tā pieņemami!
    Un tai pašā laikā lasu un apzinos, ka ne par ko neizjūtu patiesu gandarījumu, labsajūtu un atslābumu, baudu.
    Saprotu, ka gribu abus, bet sabalannsēt vēl neprotu.
    Esmu skolotāja, arī tas ieliek rāmjos. Visu kontrolēt un nūt atbildīgai ir mans darbs. Skolēnu sasniegumi ir tā mēraukla, pēc kuras mēra mani pašu un manu darbu kā skolēnu vecāki un administrācija, tā izglītojamie paši un sabiedrība. Jā un arī es pati sevi.

    • Liene Uresina
      Posted at 11:11h, 17 April Reply

      Paldies, ka padalījies savās sajūtās. Strādājot ar sevi, savu pašizaugsmi un virzoties pretī sevis labākajai versijai, atbildes pie Tevis atnāks. Ticu, ka spēsi atrast balansu un veidu, kā to noturēt. Lai izdodās.

  • Līva Krāģe
    Posted at 10:28h, 13 April Reply

    Paldies Liene,ka iedvesmo visas tās sievietes ,kas patiešām šobrīd šaubās un nav pārliecinātas vai atrodas tur kur patiešām vēlas būt! Es noteikti esmu viena no viņām.. ir kāds sapnis ,kuru tā arī neesmu sasniegusi,jo vienmēr atrodas kāds,bet … bet tas prasīs daudz laika, bet tas varētu būt pārāk grūti,bet man šobrīd nepietiek tam naudas,bet tad būšu uz laiku šķirta no ģimenes.. un visi šie nebeidzamie BET ir tie,kas visu laiku tīra un neļauj darīt to ko patiešām vēlos ! Un šie visi motivējošie vārdi ,kas nāk no Tevi tiešām liek uz lietām paskatīties savādāk! Liek padomāt un saskatīt ceļus un iespējas,kurām agrāk ietu garām neatskatoties! Paldies no visas sirds! 🩷

    • Liene Uresina
      Posted at 11:12h, 17 April Reply

      Līva, Tev noteikti viss izdosies, tici SEV un saviem spēkiem! Uzdrošinies iet pretī saviem sapņiem, ir jāiet un jārīkojās un tikai tā Tu izdzīvosi tādu dzīvi, kādu vēlies! Viss spēks ir Tevī, Tev izdosies!

  • Inese Reitere
    Posted at 10:49h, 13 April Reply

    Ak vai Lienīt , tas ir precīzi par mani 🙈
    Kaut pašai negribētos sevi itnemaz nosaukt par perfekcionistu , jo līdz tādai sakārtotībai kā man gribētos ir kā līdz mēnesim vēl tāls ceļš .
    Vīrs mani nosaucis par ” kritiķi ” , jo nekad neesmu mierā ar to , kā viss apkārt izskatās , ja būs savākts viens ” stūrītis ” acīs ” cirtīsies ” jau nākamās . Vīrs dusmojās un saka ,ka es vēlos dzīvot kā muzejā , es pretojos ,ka tā nemaz nav , gribu tik lai katrs aiz sevis noliek lietas pa vietām ,satīra un uztur kārtību …

    Bērni izvairās un norobežojās , pat vakariņas vairs neēdam kopā , bet katrs savā istabā un “atkal man nav labi ” .
    Bērniem mācu ,ka koplietošanas telpām jābūt kārtībā ,bet savā istabā var būt kā pašiem patīk – atkal galējība ….

    Izrādās ,ka esmu vienīgā kurai mājās , ja kaut kas nepatīk vai traucē – varu izmainīt vai novērst ,pārējiem nekādas daļas …

    Esmu mēģinājusi padzīvot pēc sestā ieteikuma – esmu centusies piekāpties ,
    piektais punkts gan šeit nebūs variants ,kaut gan katrs dzīvojam ” savu dzīvi – katrs savā istabā ” , šobrīd cenšos UZLABOT SEVI ,
    TAD ĶERŠOS KLĀT septītajam ieteikumam – IZDARĪT TO ,KO JAU SEN VĒLĒJOS .

    Ļoti ticu ,ka dzīvē kas var mainīties , bērni jau izauguši , drīz varēšu dzīvot sev un savām interesēm 😇

    • Liene Uresina
      Posted at 11:12h, 17 April Reply

      Inese, paldies, ka padalījies savās pārdomās un labi ir tas, ka saproti, kuras jomas ir jāuzlabo. Noteikti turpini izaugsmes ceļu un atbildes atnāks pie Tevis. Mums nav jācenšas izmainīt citus, bet gan ieskatīties pašiem sevī. Tam var palīdzēt arī meditācijas. Ticu, ka Tev viss izdosies, kaut ar maziem solīšiem, bet pretī sevis labākajai versijai un dzīvojot piepildītu dzīvi!

  • Ligita Gavare
    Posted at 04:50h, 16 April Reply

    Paldies! Izmantošu šo, iedvesmojot vēl lielāku perfekcionistu darbā, lai procesi iet uz priekšu! 😉
    Ar mani laikam trakāk bija bērnībā: atceros, ka, ja nebiju iemācījusies vielu perfekti, labāk dabūju 1, turpretī pārēji “peldēja”, par to parasti dabūja vismaz 3 (5 baļļu sistēma). Man šķiet, ka to var saistīt arī ar radošuma trūkumu, ko esmu uzlabojusi savā dzīvē krietni, un tagad jau vairs nemaz nav tik traki 🙏🏻

    • Liene Uresina
      Posted at 11:39h, 20 April Reply

      Ligita, prieks, ka šis noder un jau izproti, kā labāk un efektīvāk strādāt! Tev izdosies strādāt ar savu perfekcionismu un atceries, ka Tu spēj visu!

  • Iveta
    Posted at 09:45h, 17 April Reply

    Paldies, Liene. Ir kur tiekties. Lasot saprotu, ka ir situācijas, kuras jau izmantoju un tas priecē mani. Svarīgākais, ka esmu sasparojusies ko mainīt!

    • Liene Uresina
      Posted at 11:39h, 20 April Reply

      Iveta, esmu pateicīga, ka Tu jau izmanto teikto un gribi dzīvē pārmaiņas! Lai izdodas savu dzīvi mainīt tā, kā esi iecerējusi!

Post A Comment